www.google3816ac6009390507.html
OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Chov

Betta splendens

Betta splendens

Výber Betty splendens 

Najlepším riešením pri výbere tej správnej rybičky je zaobstarať si ju priamo od chovateľa. Budete mať istotu, že ryby boli správne odchované. 

Aby sme docielili toho, že budú rybičky spokojné a šťastné, je dôležité im pripraviť prostredie, ktoré je pre nich najprirodzenejšie.

image

  Chov

  Betta splendens je pomerne nenáročná na chov, pokiaľ sa dôsledne dodržia celkom jednoduché    chovné postupy. Chovať dvoch samcov v  jednej nádrži nie je vhodné. V najhoršom prípade môže zdieľať akvárium, ale iba s veľmi kľudnými rybami, ktoré samcovi nebudú obhrýzať dlhé plutvy nebudú sa navzájom inak ohrozovať. Taktiež ani malé ryby nie sú vhodným spoločníkom, tie by bojovnica pestrá mohla považovať za potravu. Samice by sa takisto nemali dávať spolu do jedného akvária, aj ony dokážu byť dosť agresívne a chrániť si svoje teritórium. Takto sa u nich vytráva prísna, pokojná hierarchia.

image

Nakoľko sa rozhodnete chovať len samčeka v chovateľských potrebách zoženiete malé akvária určené priamo pre chov bojovníc. Vzhľadom na to, že tieto rybky dýchajú pomocou orgánu nazývaného labyrint, nepotrebuje v akváriu vzduchové zariadenie. Väčšie nádoby používajú je však nutný filter. Pokiaľ rybu chováte v malom akváriu filtrovanie vody sa nerieši. Voda sa podľa potreby raz za čas vymení za čistú tri dni odstátu z vodovodu. Nedávajte rybu do vody, ktorá nie je odstáta, chlór ju zabije. Do čistej vody pridáme pár kvapiek dezinfekcie a prostriedok pre úpravu vodného prostredia.

 

     Rybkám zriadime akvárium, do ktorého dáme na dno piesok, radšej tmavšej farby, lepšie tak vynikne sfarbenie Betty. Do akvária môžeme umiestniť živé rastliny, v tom prípade keď rybám musíme svietiť aby byliny prosperovali. Ak nechcete mať s rastlinami starosti, je možné využiť umelú dekoráciu. Bojovnice ozdobu milujú a často v nich aj spia. Vybavenie akvária záleží na vás, na vašej predstavivosti, ale určite vynechajte mušličky nazbierané pri mori. Lastúry totiž vypúšťajú do vody vápnik a ten rybám škodí. Radšej volte piesok alebo farebné kamienky. Niekto zvykne umiestňovať do malého akvária aj zrkadielko, bojovnice sa potom rozhnevá na svoj odraz v ňom a rozťahuje plutvy. Ale veľmi sa neodporúča toto zrkadlo umiestňovať, ryba je potom totiž pernamentne v strese z prítomnosti soka a skôr umiera.

    Kŕmenie nie je tiež žiadny problém. Predáva sa pre ne špeciálne krmivo vločkové, granulované alebo sušené komárie larvy, tie sa im osvedčili najviac. Ale zjedia aj granule bohaté na doplnenie vitamínov a farbív.  

    Je dobré upozorniť na to, že Betta splendens je dobrá skokan. Vodu v akváriu nedolievajte tesne pod okraj, ale asi 5 cm pod neho. Pokiaľ i napriek tomu chcete vody viac, odporúčame nádobu prekryť nejakou sieťkou alebo pletivom. Mimo akvária ryba dokáže dýchať, ale na suchu jej vysychajú plutvy a ona tak umiera.

Veľkosť akváriovej nádrže:

Doporučená minimálna veľkosť nádrže sa udáva 10 - 20 litrov na jeden kus a 30 litrov pre pár.

Vhodná teplota je medzi 24 – 30 °C.

 

Viac informácií o chove Bojovnice pestrej sa dozviete na stránke: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bojovnica_pestrá

Späť na hlavnú stránku: http://bettasplendens.wbl.sk